Krwawienie z dziąseł - przyczyny i porady.

Dlaczego akurat poruszamy powyższy temat ? Odpowiedź dość prosta - dość regularnie spotykamy się w gabinetach Centrum Stomatologicznego Eskulap z tym właśnie problemem, dlatego chcieliśmy napisać o nim kilka słów. Przyczyn krwawienia może być wiele, aby dokładnie określić, postawić diagnozę, niezbędna jest wizyta u stomatologa.
Ale może kilka słów o najczęstszych przyczynach:
1. Zapalanie dziąseł - to najczęstsza przyczyna ich krwawienia. Głównym powodem jest zła, nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Łatwo wówczas o powstanie kamienia nazębnego, który wpływa bezpośrednio na osłabienie Naszych dziąseł. Pewnie zapytacie co w takim wypadku robić ? Odpowiedź jest banalnie prosta i jakże łatwa w realizacji. Wystarczy dokładniej szczotkować zęby, używać nici dentystycznej, czy też płynu do płukania ust.
2. Niedokrwistość również może być przyczyną krwawienia z dziąseł. Głównym powodem niedokrwistości jest zazwyczaj niewłaściwe odżywianie się (dieta uboga w żelazo), bądź bardzo mała ilość płytek krwi wytwarzana przez organizm.
3. Niedobór witamin - nie od dzisiaj wiadomo, jak duży wpływ na Nasze zdrowie ma witamina C. Jeśli jemy mało warzyw i owoców możemy "liczyć" na niemiłe skutki do których (między innymi) zalicza się krwawienie z dziąseł. Drugą grającą dużą rolę w "Naszym temacie" jest witamina K. Jej niedobór w organiźmie spowodowany jest zazwyczaj antybiotykoterapią, która to wyjaławia organizm.
Rada Nasza bardzo prosta - jeść dużo produktów bogatych w witaminę C i K (C - owoce, warzywa ; K - np. wątroba, pomidory, szpinak).
4. Chora wątroba (mowa tu o ostrym stanie zapalnym, bądź marskości wątroby) może również wywołać krwawienie z dziąseł. Występuje wówczas zaburzenie czynników krzepnięcia, co ma ogromny wpływ między innymi na dziąsła. Niezbędnym jest wizyta u specjalisty, samodzielne leczenie nie da żadnego efektu.
5. Cukrzyca - choroba ta charakteryzuje się oporną reakcją organizmu na leczenie schorzeń jamy ustnej. Bardzo ważną (jeśli nie najważniejszą) jest wówczas kontrola prawidłowej glikemii (poziom cukru we krwi).
6. Przyjmowanie leków. Mówimy tu w szczególności o lekach, które mają wpływ na naczynia krwionośne (np. nadciśnienie, astma).
Jak z pewnością zauważyliście przyczyn krwawienia z dziąseł może być wiele.
Pamiętajcie o jednym, jeśli "dopadnie" Was powyższa dolegliwość, niezwłocznie skontaktujcie się z lekarzem stomatologiem.
Zapraszamy do korzystania z Naszych gabinetów.
Zespół Centrum Stomatologicznego Eskulap.

Znajdź nas na Facebook
Facebook
Jesteśmy na Google+
Google+