Higienizacą jamy ustnej nazywamy zabiegi profesjonalnej higieny jamy ustnej wykonywane w gabinecie stomatologicznym przez stomatologa lub higienistkę stomatologiczną. Zabieg higienizacji składa sie ze skalingu, piaskowania, polerowania, fluoryzacji, indywidualnego instruktażu higieny jamy ustnej.

Skaling

Skaling, to zabieg usunięcia zalegającego na zębach kamienia nazębnego, powstałego na skutek mineralizacji płytki nazębnej. Płytka nazębna tworzy się na wszystkich powierzchniach zębów i jest spoistą masą o barwie żółtawej, nieco ciemniejszej od koloru szkliwa. Proces wapnienia zapoczątkowany zostaje po około 2 – 3 dniach od chwili powstania płytki nazębnej, a czas powstawania kamienia to około 2 tygodnie. Procesowi temu sprzyja nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Oprócz higieny, istotnym czynnikiem wpływającym na proces tworzenia kamienia jest ślina i jej skład. Wysoki poziom białka zawartego w ślinie oraz enzymów sprzyja odkładaniu kamienia. Skład śliny zmienia się zarówno z wiekiem, jak i z procesami chorobowymi naszego organizmu, przyjmowanymi lekami oraz zmianami hormonalnymi. Rozrózniamy dwa rodzaje skalingu :

  • skaling naddziąsłowy – polega na usunięciu kamienia nazębnego z powierzchni korony zęba. Jest to najpopularniejszy rodzaj zabiegu, który wykonuje się praktycznie u wszystkich pacjentów.
  • skaling poddziąsłowy – polega na usunięciu kamienia nazębnego, który odkłada się pod powierzchnią dziąseł.

Piaskowanie

Piskowanie polega na mechanicznym usuwaniu osadów i nieestetycznych przebarwień powstałych na wskutek palenia papierosów i spożywania barwiących produktów spożywczych takich jak kawa czy herbata. Do tego celu używa się specjalnej piaskarki podającej strumień wody pod wysokim ciśnieniem zmieszanej z piaskiem stomatologicznym. Piaskowanie wykonywane jest w celu poprawy estetyki uśmiechu, eliminacji szkodliwych bakterii z jamy ustnej oraz w celu umożliwienia wnikliwej oceny ubytków próchnicowych na powierzchniach stycznych zębów.

Polerowanie

Polerowanie  jest to nieodłączny etap zabiegu higienizacyjnego. Wykonywany jest przy użyciu past polerskich w celu wygładzenia powierzchni zęba. Zabezpiecza przed szybkim odkładaniem się kamienia i osadu, zapewnia przyjemne uczucie gładkości, połysku zębów.

Fluoryzacja

Fluoryzacja to zabieg profilaktyczny mający na celu wzmocnienie szkliwa zębów i zwiększenie jego odporności na próchnicę. Fluor uwalniany ze stosowanych preparatów wbudowuje się w szkliwo zębów wzmacniając ich strukturę, dzięki czemu są one bardziej odporne na kwasy i bakterie powodujące próchnicę. Ponadto fluor powoduje remineralizację drobnych ubytków szkliwa oraz ogranicza nadwrażliwość zębów. Zabieg fluoryzacji polega na nałożeniu na oczyszczone uprzednio zęby preparatu  w postaci lakieru z wysoką zawartością fluoru.

Instruktaż higieny jamy ustnej

Instruktaz higieny jamy ustnej jest zawsze indywidualnie dobierany w zależności od wieku i potrzeb pacjenta . Obejmuje prezentacje metody szczotkowania zębów  W skład instruktażu wchodzi również dobór odpowiedniej szczoteczki, pasty, dodatkowych przyrządów do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych oraz języka.

Zgodnie z wytycznymi WHO zaleca się wykonywanie higienizacji minimum co 6 miesiecy, jednak w dużej mierze zależy to od indywidualnych potrzeb (częściej u osób narażonych na choroby przyzębia lub pacjentów z aparatami ortodontycznymu, u których higiena jest utrudniona).

Zabieg higienizacji jest odroczony u pacjentów posiadających wykwity opryszczki wargowej, gdyż zwiększone jest ryzyko rozsiania infekcji. Zabieg ten należy wykonać po okresie całkowitego wygojenia.

fluoryzacja